Deţinătorii autorizaţiilor de punere pe piaţă (DAPP) pentru medicamentele care conţin metamizol, de comun acord cu Agenţia Europeană a Medicamentului (EMA) şi cu Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România (ANMDMR) informează că au fost raportate cazuri de leziuni hepatice induse medicamentos (druginduced liver injury – DILI), asociate cu administrarea de metamizol.




EMA şi ANMDMR le comunică profesioniştilor din domeniul medical să instruiască pacienţii cu privire la următoarele aspecte:


  • cum să recunoască simptomele precoce sugestive pentru leziuni hepatice induse medicamentos

  • să oprească utilizarea de metamizol în cazul apariţiei acestor simptome şi să solicite asistenţă medicală pentru evaluarea şi monitorizarea funcţiei…

Citește aici tot articolul

Articol publicat pe: www.medichub.ro
Autor:

Website design • Ecommerce website design • Wordpress website design • Web design Timisoara • https://webage.ro

Știri imobiliare