Un băiat de 9 ani cu un sindrom foarte rar, Stevens-Johnson, a făcut o reacție alergică la un medicament, care a dus la erupții pe 70% din corp, inclusiv la nivelul pleoapelor și al corneelor, transformându-l într-un pacient de tip „mare ars”. Copilul a stat trei săptămâni la Terapie Intensivă.

Băiatul a ajuns pe 22 iunie la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași, fiind diagnosticat cu un sindrom inflamator de cauză necunoscută, dar și cu o formă de pneumonie. La 24 de ore de la internare, acesta a început să manifeste pe suprafața corpului o erupție la nivelul pielii, care s-a transformat în câteva zile în zone întregi de „tegument denudat” – practic, rămășițele pielii după ce este afectată de arsură.

Atunci a fost diagnosticat cu sindromul Stevens-Johnson, despre care medicii spun…

Citește aici tot articolul

Articol publicat pe: www.jurnalulolteniei.ro
Autor: Jurnalul Olteniei

Website design • Ecommerce website design • Wordpress website design • Web design Timisoara • https://webage.ro

Știri imobiliare